SAĞLIKTA ŞİDDETE SON BASIN AÇIKLAMASI

Kocaeli Aile Hekimleri Derneği 28.01.2013 tarihinde Yenimahalle Aile Sağlığı Merkezi önünde Sağlıkta Şiddet ile ilgili basın açıklaması yaptı.

 

Kocaeli Aile Hekimleri Derneği ( Kahed ) Basın Açıklaması (28.01.2013)

 

         Ülkemizde son yıllarda giderek artan sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olayı malesef ilimizde de sıkça yaşanmaktadır. Tüm uyarılara rağmen, hatta çok yakında bir meslektaşımızı, sevgili Ersin Arslan’ı kaybetmemize rağmen şiddetin önüne geçilmiyor-geçilemiyor. Hekime ve sağlık çalışanına yönelik şiddet tehlikeli boyutlardadır. Ölümle ve sakatlıkla sonuçlanan saldırılar olmuştur, ne yazık ki bundan sonra da olması çok muhtemeldir.

          En son 24 Ocak Perşembe günü Dr. Işıl Saka şu an önünde bulunduğumuz Yenimahalle Asm ‘ de odasında hasta bakarken başka bir hasta tarafından darp edilmiştir. Bu olay biz Kocaeli de çalışan sağlık çalışanlarını üzmüş ve yıpratmıştır. Bu olayı ve tüm şiddet olaylarını kınıyor, Işıl Hanım’ın nezdinde şiddete uğrayan tüm çalışanlara geçmiş olsun derken bu olayların son bulması için gereken caydırıcı önlemlerin alınmasını bir kez daha ilgililerden talep ediyoruz. Bu süreçte sessizliğini koruyan amirlerimizden  de çalışanına sahip çıkmasını talep ediyoruz.

         Bizler 12 yıllık eğitim hayatımıza 6 yıl daha sürekli, yoğun tempolu bir eğitimle devam edip, sadece insanlara hizmet vermek, sağlık vermek adına sahalarda çalışmaya başladık. Bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığını korumayı görev bildik. Sahalarda hasta ve hasta yakını psikolojisini anlayarak, fedakarlıkla hizmet sunmaya çalıştık. Ama ne yazık ki fiziksel yada sözel şiddetin yaşanmadığı gün kalmadı. Bu konuda kanun uygulayıcılardan, sağlık çalışanını koruyan ve hasta ve hasta yakınlarını şiddet uygulamaktan caydırıcı daha kesin önlemler almalarını bekliyoruz.

       Kocaeli Aile Hekimleri Derneği olarak; amaçladığımız görevleri sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmek için; ilimizde ve Türkiye’de hekime yönelik şiddete dur diyoruz.

Eğer sağlıkta sağlıklı hizmet almayı istiyorsanız hekiminize sahip çıkın. Doktor Işıl Hanıma bir kez daha geçmiş olsun derken  her zaman tüm üyelerimizin ve sağlık çalışanlarımızın yanında olacağımızı bildiriyor ,” bu son olsun” diyoruz .

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

Kocaeli Aile Hekimleri Derneği

ADRES

  • Ömerağa Mah. Hafız Şerif Sok. Vakıf 3 İşhanı No:4/7 İzmit/Kocaeli
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  • 0 - 262 - XXX XX XX


San Antonio